5 Ayda 700 Milyon Ihracat

Denizli Tekstil - 5 Ayda 700 Milyon Ihracat
Denizli'den bu yılın ilk 5 ayında gerçekleştirilen ihracat 698.7 milyona ulaştı.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, ihracat rakamları ile ilgili açıklama yaptı. Yaptığı yazılı açıklamada, 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşecek olan genel seçimlerin doğal olarak ülke gündeminin birinci sırasına yerleştiğini belirten Kocasert, sandıktan çıkacak sonucun ülkemiz için hayırlı olması temennisinde bulundu. Ülke ekonomisinin en temel sorunlarından biri olan cari açığın, Mayıs ayı içerisinde tahminlerin çok üstünde çıktığını belirten Kocasert açıklamasında, "Cari açık ciddi bir sorun. Türkiye ekonomisinin büyüme lokomotifi ihracat olmak zorunda. Zira cari açıktaki en büyük pay dış ticaret açığına ait. İhracatı özendiren, ithalatı ise mümkün olduğunca dizginleyecek politikaların güçlendirilmesi gerekiyor. Yıllardır ihracatçılar olarak aşırı değerli TL'ye dikkatleri çekmeye çalıştık. İhracatçılar olarak kurda ani düşüşleri istemediğimiz gibi hızlı yükselişleri de arzu etmeyiz. Kurun şu andaki seviyesi, aslına bakarsanız uygun bir düzeydedir. Hatta bu şekilde devam ederse, önümüzdeki aylarda hem dış ticaret dengesinin hem de cari dengenin daha makul düzeylere geleceğini öngörmek mümkün" ifadelerine yer verdi.

Ana pazar olan Avrupa Birliği'ni dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerektiğini belirten Kocasert, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Özellikle komşumuz Yunanistan merkezli yaşanan sıkıntılar, AB ekonomisinin de problem yaşamasına neden olabilir. Ümit ediyoruz ki, önümüzdeki günlerde Avrupa ekonomisi yeni bir krizle baş etmek zorunda kalmaz. Geçen ay içerisinde yaşanan bir başka gelişme ise, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2010 yılında en fazla ihracat yapan 1000 firmanın açıklanması oldu. Bu listeye Denizli'den 27 firmamız girdi ve bu firmaların 16'sı tekstil, 7'si kablo, 3'ü demir ve metal, 1 tanesi de çimento sektöründe faaliyet gösteren firmalar. Ayrıca, İlk 100 firma içinde 5 Denizli firmamızın yer alması da İlimiz ihracatı açısından önemli bir gelişme."

TİM verilerine göre Mayıs ayı içerisinde en çok ihracat yapan 10 il arasında Denizli'nin ihracatını en fazla artıran 2. şehir olduğunu belirten DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, bunun sevindirici ve gurur verici bir gelişme olduğunu kaydetti. Kocasert birlik tarafından kayda alınan ihracatın, 2011'in ilk 5 ayında 698,7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45'lik artış olduğunu, Mayıs ayında gerçekleşen ihracatın 143,6 milyon dolar olup, geçen yılın aynı ayına göre ihracat artış oranı ise yüzde 51 olduğunu bildirdi.

DENİB tarafından kayda alınan ihracatın yaklaşık yüzde 46,3'ünü oluşturan ilk 3 üründe Mayıs ayında bornoz-sabahlık'ta yüzde 19,6 , havluda yüzde 33.3 ve çarşaf-nevresimde yüzde115' lik bir artış olduğunu belirten Kocasert, Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatın geçen yılın Ocak - Mayıs dönemine göre yüzde 37,48 artarak 383 milyon 56 bin 613 dolardan 526 milyon 632 bin123 dolara yükseldiğine dikkat çekti. Bu rakamın toplam ihracatın yaklaşık yüzde 75,37'sini oluşturduğunu vurgulayan Kocasert, 2011 ilk 5 ayda birlik kanalıyla toplam 138 ülkeye yapılan ihracatta ilk üç sırayı alan ülkelerden Almanya'ya yönelik ihracatta yüzde 35,1'lik, İtalya'ya yapılan ihracatta yüzde 35,3'lük, İngiltere'ye yapılan ihracatta da yüzde 51,2'lik bir artış meydana geldiğini kaydetti. Kocasert açıklamasında, ilk 5 aylık dönemde yapılan ihracatın yüzde 73'ü tekstil ve konfeksiyon, yüzde 4'ü madencilik ürünleri, yüzde 11'i demir ve demirdışı metaller sektöründen, yüzde 12'si ise diğer sektörlerden gerçekleştirilen ihracattan oluştuğunu ifade etti.Share |


Haber Tarihi : 03.06.2011
<< Geri