Libya'dan çıkmayacağız.

Denizli Tekstil - Libya'dan çıkmayacağız.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''(Libya'dan) Bu akşam itibarıyla tüm taşımalar bitmiş, yaklaşık 19 bin vatandaşımız Türkiye'ye gelmiştir'' dedi.

Bakan Çağlayan, Denizli İhracatçılar Birliğince (DENİB) Anemon Otel'de düzenlenen ''İhracatın Yıldızları 2010 Ödül Töreni''ndeki konuşmasında, tüm dünyayı etkileyen küresel krizin Türkiye'yi teğet geçtiğini belirterek, küresel krizi çok iyi yöneten Türkiye'nin, siyasi ve ekonomik istikrarı, girişimcisinin gösterdiği dinamik ve ihracata yönelik üretiminin, tüm dünyadan övgü aldığını söyledi.

Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümüne yönelik hedeflerini anlatan Çağlayan, şunları ifade etti:

''Ülkemizi, dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokacağız. İhracatımızı, 500 milyar doların üzerine, kişi başına geliri 25 bin doların üzerine çıkaracağız. Yani 2 trilyon dolardan fazla milli geliri olan, en az 10 markaya sahip bir Türkiye'yi kurmanın çabası içindeyiz. Türkiye'nin gelişmesi, refahının artması için bunu yapıyoruz. Peki bunları nasıl yapacağız? Arkadaşlar, vallahi de billahi de bal gibi yaparız.''

Çağlayan, 2002 yılında ihracatı 36 milyar dolar olan Türkiye'nin, dünyanın 26'ncı büyük ekonomisi olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Ne yaptık? 2008'de 36 milyar doları, 132 milyar dolara çıkardık. Milli hasılayı 230 milyar dolardan 742 milyar dolara çıkardık. Kişi başına geliri 2 bin 500 dolardan 10 bin dolara çıkardık. Altı yılda Türkiye bunu yapmışken 12 yılda hedeflerini bal gibi yapar. Yeter ki siyasi ve ekonomik istikrar devam etsin. Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar ihracat stratejisini, ulusal strateji olarak kabul ediyoruz. Bunu gerçekleştireceğiz. 2013'te Türkiye kendi helikopterini, 2020'de kendi uçağını yapacak. Türkiye, geçmişte çok zaman kaybetti. 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 limanından birini yapacak. 2023'e kadar üç nükleer santral yapacak. Türkiye, o tarihe kadar kendi otomobilini ve en az 10 markasını dünya markası yapacak.''

''LİBYA'DAN ÇIKMA HESABIMIZ YOK''
Zafer Çağlayan, bazı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklara da değinerek, şunları kaydetti:

''Bugün çevremizde, Ortadoğu'da, Afrika'da çeşitli olaylar cereyan ediyor. Halklar, demokratik yaşam standartlarının ve refah seviyesinin artmasını istiyorlar. Tunus'ta başladı. Arkasından Mısır derken Libya ve onun yanı sıra birkaç Ortadoğu ülkesinde çeşitli karışıklıklar söz konusu. Öyle gözüküyor ki bir müddet daha devam edecek. Libya, bizim açımızdan son derece önemli. Cumhuriyet tarihinde ilk defa kurumlar arası bir koordinasyonla kriz yönetimini başarılı bir şekilde ortaya koyduk. Libya'yı izleme masası kurduk. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarımızın çeşitli birimlerinin olduğu bir kriz masası kurduk.

Libya'dan 25 bin vatandaşımızdan gelmek isteyenleri, tereyağından kıl çeker gibi alıp ülkemize getirdik. Bu akşam itibarıyla tüm taşımalar bitmiş, yaklaşık 19 bin vatandaşımız Türkiye'ye gelmiştir. Libya'da, biz 27 milyar dolarlık iş yaptık. Son beş yılda Libya'da müteahhitlerimiz 15,5 milyar dolar iş almıştır. 25 bin Türk insanı istihdam edilmiştir. Onun için bizim Libya'dan kesinlikle çıkma gibi bir hesabımız yoktur. Yaşam şartları ve can güvenliği konusundaki endişelerinden dolayı sadece bir müddet vatandaşlarımızı bir mola vererek ülkemize getirdik.''

YENİ ROTA 5 ÜLKE
Gelişmeler karşısında eli kolu bağlı beklemeyeceklerini belirten Çağlayan, ''Yeni rotamız Hindistan, Çin, Endonezya, ABD ve Rusya. Bu ülkelerin toplam ithalatı, 4 trilyon dolar. Bizim ihracatımız ise 11,5 milyar dolar. Yeterli mi? Değil. Yanlışlık yok mu bunda? Var. Bu ülkelere ihracatı 30, 40, 50 milyar dolara çıkarmalıyız. Onun için ihracatçılara (Eşlerinizle vedalaşın, kapı kapı dolaşacağız) diyorum'' dedi.

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun ''Denizli Destanı'nda ''Her horoz kendi çöplüğünde, Denizli horozu her yerde öter'' dediğini anımsatan Çağlayan, Denizlili girişimcilerin 164 bölgeye ihracat yaparak bu sözü doğruladığını vurguladı.

Konuşmaların ardından imalatçı bazında en fazla ihracat yapan Menderes Tekstil, Erbakır A.Ş. ve Hürsan Havlu yetkililerine plaketlerini Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ozan Tekstil, Gama Tekstil ve Küçüker Tekstil'e Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Nesa Tekstil, Eke Tekstil, Doksan Tekstil ve Kocaer Tekstil'e TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi verdi. Ayrıca altı sektör birincisi ile altı firmaya özel ödül verildi.

AAShare |


Haber Tarihi : 02.03.2011
<< Geri